Kronika

   

                                 

Wycieczka

Wieliczka- Kraków-Wadowice- Ojców-Pieskowa Skała

8-10 maja 2006

Na wycieczkę wyjechaliśmy 8 maja o godz. 5,30 rano, a już o 12,30 zwiedzaliśmy kopalnię soli w Wieliczce .Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana 1978 r. na pierwszą ogłoszoną przez UNESCO listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Z rozległego labiryntu ok. 300km podziemnych chodników turystom udostępniono odcinek długości 3 km znajdujący się od 64 do 135 m pod ziemią i umożliwiający poznanie olbrzymich wyrobisk, podziemnych jezior solankowych i kaplic wykutych w soli. Największy zachwyt wzbudza kaplica Św. Kingi położona na głębokości 101 m pod ziemią. Ma ona 55m dł., 18m szer. I jest wysoka na 12 m. Wyposażona w 1896r. W latach 1920-1963 została przyozdobiona wieloma rzeźbami i płaskorzeźbami wykutymi w soli.

9 maja – wtorek- to drugi dzień naszej wycieczki- dziś zwiedzamy Kraków. Miasto starych murów, historii i niezliczonych muzeów. Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy od Wawelu siedziby królewskiej. Tu spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię państwa polskiego poprzez pokazanie skarbnicy narodowych pamiątek.

Zobaczyliśmy m.in. komnaty królewskie, skarbiec koronny, zbrojownię. Zwiedziliśmy Katedrę w której koronowano niegdyś i grzebano władców Polski. Zajrzeliśmy również do słynnej Kaplicy Zygmuntowskiej pokrytej Złotą kopułą. Z wieży Zygmuntowskiej, na którą wspięliśmy się drewnianymi i wąskimi schodami ujrzeliśmy przepiękny widok będący panoramą Krakowa. Na trzecim piętrze zobaczyliśmy największy polski dzwon – „Zygmunta”, każdy chciał dotknąć serce dzwonu, aby spełniły się jego marzenia. Ze wzgórz zeszliśmy mrocznymi korytarzami Smoczej Jamy , a dalej Plantami doszliśmy do ul. Franciszkańskiej 3 pod „okno papieskie”. Następnie ulicą Grodzką wyszliśmy na Rynek Główny, gdzie zwiedziliśmy Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice .Z panią przewodnik pożegnaliśmy się przy Barbakanie.

    10 maja – środa- odwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przy ul.Kościelnej7. W tym domu urodził się 18 maja 1920r. Karol Wojtyła. Obecnie znajduje się tu muzeum.

Dalej nasza droga wiodła przez Ojców, Pieskową Skałę gdzie także zobaczyliśmy Maczugę Herkulesa.

 

powrót