KATYŃ 1940

SMOLEŃSK 2010

W PAMIĘCI NA ZAWSZE

 10. 04. 2010 08:56 (czasu polskiego)
Na lotnisku w Smoleńsku, podczas próby lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych rozbił się rządowy samolot Tu-154M. Na pokładzie znajdował się między innymi prezydent RP wraz z małżonką oraz wielu ważnych polityków i ludzi z otoczenia prezydenta. Wszyscy zginęli.

Z całego świata napływają kondolencje.

Pamięć o Katyniu w 70 rocznicę mordu dotrze do wszystkich ludzi całego świata jako  tragiczne fatum dla inteligencji Polskiej.

Czy konieczna była aż taka ofiara?

 

 Umarliście, aby żyć wiecznie w naszej historii.

 Dnia 16 kwietnia 2010 roku w Zespole Szkół w Uhrze odbyła się uroczysta akademia „KATYŃ 1940, KATYŃ 2010”poświęcona pamięci tragicznie zamordowanych polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane są na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków. Jednym strzałem w tył głowy,  wymordowano blisko 22 000 obywateli polskich – jeńców wojennych osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych, aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Uczczono także pamięć 96 osób tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Małżonki Prezydenta Marii Kaczyńskiej, członków polskiej delegacji: posłów, senatorów, dostojników kościelnych, wojskowych, kombatantów, członków rodzin katyńskich  i załogę samolotu. Mieli wziąć udział w uroczystościach 70. rocznicy zamordowania polskich oficerów przez NKWD.

 W katyńskim lesie

Szumią Wam brzozy

I odpoczynek

Daj wieczny Boże!

 

W katyńskim lesie

Wschodzą Wam zorze

Wieczny spoczynek  - Daj dobry Boże!